Su altında kalan Halfeti, “Mezopotamya” adıyla dünyaya tanıtılıyor

Atatürk ve Birecik barajlarının yapılmasıyla su altında kalan, Şanlıurfa Halfeti’deki mezar taşları, kuyular, evler ve ağaçlar, fotoğraflarla dünyaya tanıtılıyor.

Eski Halfeti’yi görüntülemek için dalış yapan fotoğrafçıların su altında kalan mezar taşlarını, kuyuları, evleri ve ağaçları fotoğrafladı. Fotoğraflar İtalya’da önceki,”Mezopotamya” adıyla açılan sergide sergilendi. Su altı fotoğraflarıyla bölgenin tanıtımı amaçlanıyor.

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Sanayi ve Teknolojilığı ile Kültür velığı koordinasyonunda kalkınma ajansları iş birliği ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 9 ili “Mezopotamya” markası adı altında tanıtmak için çalışma başlattıklarını söyledi. Bölgenin özellikle hedef pazarlara “Mezopotamya” markasıyla tanınırlığını artırmayı amaçladıklarını aktaran Akyılmaz,”Bu kapsamda uluslararası basın mensupları ve yine farklı ülkelerdeki tur operatörleri ile seyahatlerini bölgemize davet ettik. Hem bölgemizi tanıttık hem de bölgemizdeki seyahatlerini ve tur operatörlerini bu paydaşlarla buluşturduk” dedi,

Akyılmaz, bu çalışmaların ardından 4 İskandinav seyahatsinin eylülından itibaren bölgede 9 günlük tur düzenleme kararı aldığını söyledi.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.