DOĞU’nun İNCİLERİ

Tur Türü

Tur Hakkında

DOĞUNUN İNCİLERİ 🎉
👉26/30 Haziran 4 GECE 5 GÜN
👉KİŞİ BAŞI-14990 TL (ERKEN REZARVASYON FIRSATI )
TEK KİŞİ KONAKLAMA FARKI 3000 TL ÖN ÖDEME 6000 TL –
✈️ANTALYADAN UÇAKLI

Turumuzda kademeli fiyat artisi uygulanmaktadir.

VAN – HOŞAP – BAŞKALE – VANADOKYA ( Peri Bacaları ) / YÜKSEKOVA Devrimci Gençlik Köprüsü / HAKKARİ –HAKKARİ – ( Berçelan Yaylası / Seyithan Gölü ) Cennet Cehennem vadisi ÇUKURCA – ŞIRNAK – TATVAN – AHLAT – MUŞ – SOLHAN YÜZEN ADALAR – BİNGÖL-DİYARBAKIR
26-30 HAZİRAN
1.GÜN Çarşamba : VAN – HOŞAP – BAŞKALE – VANADOKYA ( Peri Bacaları ) / YÜKSEKOVA Devrimci Gençlik Köprüsü / HAKKARİ
Saat 06.30’da Antalya Havaalanı İç Hatlar Sun Express havayolları kontuarında buluşma. Saat 08.30 da Van’a hareket. Saat 10.25 de Van’a varışımızı takiben ilk olarak yöresel Van kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası Urartuların en önemli dış kalelerinden olan Hoşap Kalesi’ne hareket edeceğiz. Kale gezimiz sonrası, Van’ın Başkale ilçesinde Yavuzlar Köyü’nde, Kapadokya’ya benzerliği nedeniyle Vanadokya denilen peri bacalarını göreceğiz. Zap Suyunun oluşturduğu vadi ve kanyonların sunduğu görsel şölenle ve fotoğraf molaları ile Yüksekova ilçesine hareket. En büyük vadisi Yüksekova’dan geçen Zap’ın bir kolu olan Nehil ırmağı vadisidir. Yüksekova’daki yaylalar ekonomik hayata yön vermiş ve özellikle hayvancılığı ön plana çıkarmıştır. Hakkari’ye hareket ediyoruz. Hakkari’ye 20 kilometre mesafede Zap Suyu üzerinde 1969 yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşları adına yaptırılan ve 1999 yılında bombalanarak yıkılmasının ardından Yazar Cezmi Ersöz’ün koordinasyonunda toplanan bağışlarla yeniden inşa edilmiş köprüyü görüyoruz. 70 metre uzunluğundaki asma köprü, 2010 yılının Ekim ayında çeşitli sanatçılar, aydınlar, Türkiye’nin çeşitli illerindeki üniversitelerden gelen öğrenciler ve çok sayıda kişinin katılımıyla açılmıştır. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anıyoruz. Hakkari’deki otelimize gidiş ve yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.

2.GÜN Perşembe : HAKKARİ – ( Berçelan Yaylası / Seyithan Gölü ) Cennet Cehennem Vadisi
Kahvaltı – Ülkemizin doğusunda yer alan Hakkâri tarih boyunca birçok medeniyetin hâkimiyetine girmiştir. Köklü geçmişi ile öne çıkan Hakkâri camileri, kaleleri, sarayları ile önem taşır. Hakkari şehir turumuzda ilk olarak; 18 yy da bölge yöneticilerinden İzzetin oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılan çift katlı ve kanatlı, açık avlulu düz damlı medreseler grubuna giren Hakkari Meydan Medresesi gezilecektir. Medrese, düzgün kesme taş işçiliği gösteren anıtsal yapısı, düzgün planı, iki katlı revaklı avlusu, mescit ve odaları ile kapısındaki süslemeler ve içerisindeki sütun başlıkları ile dikkat çeker. Ayrıca günümüze orijinal yapısını koruyarak ve sağlam bir şekilde gelmiş Hakkâri’nin tek anıt yapısıdır. Şemdinli Taş Köprüsü ve Kayme Sarayı görülecek diğer mekanlar olacak. Artık Hakkari çevresindeki yaylalara çıkma zamanı. Berçelan Yaylası’nın kuzeybatı yönündeki zirveye yakın bir çöküntüde, Cilo Dağı’nın zirveleri arasında bulunan göllerin bir benzeri Seyithan Gölü’dür. Kaynağını hemen yanındaki karlardan ve bembeyaz soğuk pınarlardan alır. Göl berrak ve masmavi rengiyle oldukça güzel bir görünüme sahiptir. İsmini, av düşkünü olan ve her ava çıktığında bu gölün kenarında dinlenen Hakkari Beyi’nin oğlu Seyithan’dan almıştır. Keyifli bir günün ardından Hakkari’deki otelimize dönüş. Akşam yemeği ve konaklama.

3. GÜN Cuma : HAKKARİ – ÇUKURCA – ŞIRNAK – BİTLİS – TATVAN
Kahvaltı sonrası belirlenen saatte otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. – Hakkâri denince akla ilk gelen akarsu şüphesiz ki Zap Suyu’dur. Zap suyu Çukurca İlçesi’nin batısından Irak topraklarına geçer. Başkale
Vadisi’nde geçerken aldığı bazı derelerle büyür. Beslendiği en önemli kaynak Karasu olup sırası ile Hakkâri, Van, Yüksekova, Başkale, Örmeta ve Kunin’in sınırlarını belirler. Yağmur, kar ve buzul sularıyla beslenen Zap Suyunun ilkbahar ve yaz başlarında kabaran suları kış aylarında Türkiye’nin en hızlı akan akarsularından biri olur. Zap Vadisi üzerinden Çukurca’ya hareket ediyoruz. Akarsuyu içinden aktığı vadinin görsel açıdan ortaya koyduğu şekiller ile de tam bir açık hava müzesi durumundadır. Ayrıca Zap Suyu boyunca gelişmiş dik ve derin vadiler hem seyir hem görsel sunumu açısından oldukça zengindir. Vadi boyunca şelaleler endemik bitkiler ve belki de ters laleleri görmemiz mümkün olabilecek. Çukurca’da Çukurca Kalesi ve çok katlı taş evleri görecek ve resimleyeceğiz. Öğle yemeğimiz yöresel yemeklerden oluşacak. Çukurca’dan Şırnak’a hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde Irak sınırına bakan sarp dağların panoramasında ve eski kervanların izinde yol alıyoruz. Haşin dağlık bölgelerden geçerek Şırnak üzerinden Cizre’ye hareket ediyoruz. Ulu Camii, Cizre Kent Surları, Cizre Müzesi ( Asur, Babil, Med, Guti Memlük, Abbası, Selçuklu, Azizan, Zengi, Rum ve Osmanlı eserlerinin sergilendiği müze) gezilerimizi yapıyoruz. Hazreti Nuh Camii ve Türbesi, İsmail Ebuliz El Ceseri Yatırı ( Kesikbaş Yatırı 9 Kırmızı Medrese, Cizre Ulu Camii ) görülecek yerler arasında bulunmakta. Zap Suyu Vadisi doğal peyzajın en renkli olduğu mekânlardan biridir. Özellikle yamaçlardan yuvarlanarak düşen kaya parçalarının oluşturduğu doğal köprüler şeklindeki oluşumlar, yöre halkı tarafından Şeytan Köprüleri olarak anılarak vadiye ayrı bir güzellik katarlar. Vadinin Hakkâri-Irak sınırı arasında kalan bölümü çok özgün bir güzelliğe sahiptir. Siirt üzerinden Bitlis yönüne doğru yola çıkıyoruz. Güzergah üzerinde Rahva düzlüğünde bulunan El-Aman Kervansarayı (Kültür Merkezi), Hüsrevpaşa Hanı’nı (16yy.), Eren Üniversitesi Kampüsü’nü panoramik olarak görüyoruz, Dağlar arasındaki kente giriyoruz. İşte size Bitlis ve “5 minare hikayesi”. Ulu-Meydan-Gökmeydan-Şerefiye-Kale Camiileri. Yükseklerde Büyük İskender’in komutanı Bedlis’in yaptırdığı Bitlis Kalesi’ni – Kubbesi ve dikdörtgen planlı Islahiye Medresesini – Eski Belediye Binası – Şirin mi şirin pazarı/çarşısını görüp Tatvan’daki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama.

4. GÜN Cumartesi : TATVAN – AHLAT – MUŞ – SOLHAN YÜZEN ADALAR – BİNGÖL
Sabah belirlenen saatte otelden çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Mevsim ve hava şartlarına göre dünyanın ikinci büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü’nü ( buhar bacaları, sıcak göl ) gezdikten sonra öğle yemeğini Tatvan’da alıyoruz. Kef Kalesi ve Adilcevaz üzerinden dünyanın en büyük açık hava mezarlığı olan Ahlât Selçuklu Mezarlığı Ahlât Kümbetleri ve Ahlât harabe şehir gezilerini yapıyoruz. Dünyanın en hafif bastonlarının yapıldığı atölye gezilerini gerçekleştiriyoruz. Muş Ovası manzarası eşliğinde Solhan Yüzen Ada Köyü’ne varıyoruz. Rüzgârın estiği istikamete göre yer değiştiren ve bölgede tek olma özelliği gösteren yüzen adaların seyir terasından panoramik olarak görülmesi ve fotoğraf çekimi için serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın ardından adını etrafında bulunan sayısız gölden alan Bingöl’e hareket ediyoruz. Şehir merkezinde Bingöl şehir turumuzu yapıyoruz. Otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama.

5. GÜN Pazar : BİNGÖL – DİYARBAKIR – İZMİR
Kahvaltı – Bingöl’den ayrılıyor ve Diyarbakır’a devam ediyoruz. Şehir turumuzda Sur içi, Diyarbakır Ulu camii, Diyarbakır surları, on gözlü köprüyü fotoğraflayacağız. Yüzyıllar boyunca sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır’da gezilecek yerler listesinde gezilecek çok yer var. Müzeler, camiler, kiliseler, hanlar, köprüler ve daha birçok şey bulunuyor. Behram Paşa Camii, Dört Ayaklı Minare, Sıtkı Tarancı Müze Evi, Ziya Gökalp Müzesi, Deliller Hanı, Hasan Paşa Hanı, Sülüklü Han görülecek yerler arasında olacak. Serbest zaman sonrası havalimanına hareket ediyoruz. Sun Express HY ile saat 20.00 uçağı ile Antalya.ya hareket ediyoruz. Yolculuğumuzun bitiminde .bir başka Yesar organiasyonunda buluşmak üzere ayrılıyoruz.
Fiyata Dahil Olan Servisler
* Tur boyunca lüks araç ile ulaşım
* Programdaki tüm şehir turları ve çevre gezileri
* Hakkari’de 2 gece 3* otelde konaklama
* Tatvan’da 1 gece 4* otelde konaklama
* Bingöl’de 1 gece 3* otelde konaklama
* İlk gün yöresel Van kahvaltısı
* Otellerde alınacak sabah kahvaltıları ( 4 )
* Otellerde alınacak akşam yemekleri ( 2 )
* Yerel Restaurantarda alınacak akşam yemekleri ( 2 )
* Zorunlu seyahat sigortası
* Profesyonel rehberlik hizmeti
Antalya/ Van – Diyarbakır / Antalya Sun Express Havayolu uçak bileti

Fiyata Dahil Olmayan Servisler

* Öğle yemekleri
* Program harici eksra turlar
* Müze ve ören yeri giriş ücretleri
* Programda yer almayan yemekler
* Yemeklerde alınacak olan alkollü/alkolsüz içecekler
* Tatvan’da minibüs ücreti
* Otellerde yapılan tüm ekstra harcamalar

İptal İade Şartları

Turumuzda yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde; iptal hakkı tur hareket tarihinden 7 gün öncesine kadar Yesar Tur’da saklıdır.
Katılımcılar 30 gün öncesine kadar koşulsuz iptal ve iade hakkına sahiptir. Sadece
Uçak ile ilgili bölümlerde havayolu sözleşmesi/bilet iptal iade koşulları geçerlidir.
Kademeli fiyat sistemi mevcuttur. İlan edilen fiyat en düşük sınıftan açılan fiyattır.
Uçaklı tur programlarında “ekonomik sınıf” kullanılmaktadır.

Değerlendirmeler

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

  • Kalite
  • Lokasyon
  • Olanaklar
  • Servisler
  • Ücret

Tur Bilgileri

Tur Kapasitesi

40

Yaş Sınırı

7

Tur Lokasyonu

Fırsatlar