BÜYÜK İRAN TURU

Tur Türü

Tur Hakkında

BÜYÜK İRAN TURU✨
👉 TARİH: 2 /12 EKİM
👉11 Gün - 10 Gece
👉FİYAT: 899 EURO'dan başlayan fiyatlarla, tek kişi konaklama farkı 330 EURO
VAN – HOY – ŞEMSİ TEBRİZİ – TEBRİZ – GÖK ( CUMA ) MESCİDİ – ŞEHRİYAL KABRİSTANI – ARK – ŞAH GÖLÜ
1 .GÜN : 02 EKİM 2023 PAZARTESİ Van - Akdamar - Gevaş - Van
Sabah saat 06:30' da havalimanında buluşurak, SunExpress Havayolları ile 08:35' de Antalya Havalimanı' ndan Van’a uçarız. 10:25 dolaylarında Van Ferit Melen Havalimanı’na indikten sonra bizi bekleyen aracımızla buluşur ve gezimize başlarız. Van Kalesi, Gazi Hüsrev bey Cami, Çelebi Camii, Tuşba Kazı Alanı, Van Kedi Evi, Savat Gümüş Atölyesi gezileri sonrası Gevaş ilçesine hareket ederek, Artos Dağı eteklerinde kurulan Gevaş ilçesinden Akdamar Adasına gitmek için tekneye bineriz. Adada; Akdamar Ermeni Haç Kilisesi ve çevre gezisi sonrası Van merkeze dönüş yaparız. Akşam yemeği ve konaklama Van' da ki otelimizde..
Öğle Yemeği: Rehberin tavsiye edeceği restoranda ekstra olarak alınacaktır.
Akşam Yemeği: Otelimizde alınacak olup, tur ücretine dahildir.
2.GÜN : 03 EKİM 2023 SALI
VAN – HOY – ŞEMSİ TEBRİZİ – TEBRİZ – GÖK ( CUMA ) MESCİDİ – ŞEHRİYAL KABRİSTANI – ARK – ŞAH GÖLÜ
Sabah yapacağımız kahvaltı sonrası, Van’da Saat 08.00'de belirlemiş olduğumuz noktadan buluşarak İran’a Hareket ederek, Kapı köy sınır kapısı'na geçer ( 90 km ) ve sınır Kapısında giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra İran Razi Sinir Kapısında bizleri bekleyen aracımız ve rehberimiz ile; İran Hoy bölgesine geçeriz. Hoy’da ; Şemsi Tebriz’i kabri ve doğduğu şehri ziyaret ederiz. Hoy Panoramik turu bitiminden sonra , Merend Yam kervansaray veya Sofiyanda yerel restoranda öğle yemeğimizi alırız. ( Yöresel İran Yemekleri ) Ardından Tebriz’e hareket ederek, 2018 yılında İslam Kültür Başkenti seçilen Tebriz’e ulaşırız. Tebriz, İran’da Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin yönetim merkezi olan İran’ın kuzey batısındaki en büyük şehridir. Nüfusunun % 99 Azeri Türklerin oluşturduğu şehirde Türkçe konuşup anlaşabilirsiniz. Örf, adet ve el sanatlarıyla birçok ortak yanımızı keşfedeceksiniz. Tebriz turumuza devam ederiz. Cuma Mescidi , Gök Mescidi, Ark Gezisi. Türk Edebiyatının Büyük Şairlerinden Şehriyarın Kabrinin Bulunduğu Makberetüş - Şuera ( Şairler Kabristanlığı ) Ziyareti, Akşam El Gölü ( Şah Gölü ) Gezisi sonrası serbest zaman veririz. Akşam yemeği ve konaklama için Tebriz'deki otelimize geçeriz.
3.GÜN : 04 EKİM 2023 ÇARŞAMBA
TEBRİZ - KAPALI ÇARŞI - TAHRAN - AZADİ MEYDANI
Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizi tamamlayarak, Tebriz turumuza devam ederiz. Tebriz Kapalı Çarşısı ; en büyük kapalı Alışveriş Merkezi olarak kabul edilen ve bir kilometrekare büyüklüğünde, içinde küçük çarşıların ve 20 Kervansarayın bulunduğu tarihi çarşıdır. Ortadoğu ve dünyanın en büyük kapalı çarşılarından birisi olan yapıdır. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır. Tebriz’in meşhur binlerce dükkandan oluşan Kapalı Çarşısında antikacılardan, yöresel bitkilere, nadide el işlerinden ve ipek halılara kadar birçok mağaza bulunmaktadır.Alışveriş ve öğle yemeği için vereceğimiz serbest zaman sonrasında , akşam İran Air Tur Saat : 19 .00 Uçağı İle Tahran’a hareket ederiz . Tahran'a varış ardından ; Azadi Meydanı Gezisi ve akşam yemeği için serbest zaman ardından konaklayacağımız otele geçeriz.
* Tahran’da Akşam Konaklama : Azadi 5* Otel
Kahvaltı : Tur ücretine dahil, otelde açık büfe olarak sunuluyor.
Öğlen yemeği : Tebriz’de serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Akşam yemeği : Tahran’da serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Rota : Tebriz – Tahran – Uçakla ( 45 Dk. ) – Tahran Merkez ( 20 km )
Toplam Kat Edilecek Mesafe : Tahran’da 20 km
4.GÜN : 05 EKİM 2023
TAHRAN – ŞAH SAADABADN SARAYI - GÜLİSTAN SARAYI
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası, Tahran Turumuza devam ederiz. Saadabad Sarayı turumuz için hareket ederiz. Şah Saadabad Sarayı, Kaçarlar ve Pehlevi Hanedanı tarafından 3000 dönümlük arazide yapılmış ve 1800 dönümünü doğal orman, pınarlar, yer altı su şebekeleri ve bahçelerden oluşan bir kompleksdir.Unesco'nun da koruma altına almış olduğu Gülistan Sarayı'na geçeriz ; Günümüzde müze olarak kullanılan bu sarayın inşasına Türk Safevi hanedanından olan I. Tahmasp zamanında başlanmış ve zamanında İran Türk hanedanı Kaçar Hanedanı’nın şahlarının ikametgâhı olarak kullanılmıştır. Pehlevi Hanedanı döneminde resmi törenler ve yabancı heyetlerin üyelerinin ikameti içinde kullanılmıştır. Gülistan Sarayı gezisinin ardından, İran Ulusal Mücevher Müzesi veya Milli Müzesi Gezimizi de yapıp,İran'ın başkenti Tahran'da yapacağımız panoramik Şehir Gezisi sonrası; isteyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Geleneksel Akşam Yemeği ( İran Yöresel Müzikli Restoran ) Turu'na katılabilirler. Turumuzun ardından otelimize transfer ve gece Tahran da Konaklama.
* Tahran’da Akşam Konaklama : Azadi 5* Otel.
Kahvaltı : Tur ücretine dahil, otelde açık büfe olarak sunuluyor.
Öğlen yemeği : Tahran’da Serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Akşam yemeği : Tahran’da serbest olarak alınıyor. ( İran yöresel müzikli restoran ekstra )
Konaklama : Azadi 5* Otel / Tahran
Rota : Tahran Merkez ( 30 km )
Toplam Kat Edilecek Mesafe : 30 km
5.GÜN : 06 EKİM 2023 CUMA
KUM – KAŞAN – TABATABAEİ EVLERİ – ABYANE KÖYÜ – İSFAHAN – 33 GÖZLÜ KÖPRÜ ( KEMERLİ ) – NAKŞ - I CİHAN MEYDANI
Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizi tamamlayarak. İsfahan’a yola çıkar, yol güzergâhında Kum ‘dan , Kaşan’a hareket ederiz. Kaşan’da UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde yer alan Tabatabaei Evleri’ni, Boroujerdi Evleri’ni ve Fin Bahçeleri'ni gezeriz. Kaşan ve İsfahan arasında bulunan Abyane köyü'ne hareket ederiz. İran'da İsfahan ilinin Natanz ilçesine bağlı bir köy. Kıyafetleri, dili ve mimarisi ile dünyanın en özgün köylerinden birisidir. Köyde halen Eski Pehleviceye benzer bir dil konuşulmaktadır. Ayrıca bu dil Avesta diline en yakın yaşayan dildir. İran'ın en antik yapıdaki kentidir.Sonrasında İsfahan’da Unesco'nun da dünya miraslar listesine aldığı Nakş-ı Cihan Meydanı'na geçeriz. Nakş-ı Cihan ''Dünya'nın Resminin Meydanı'' ya da ''Şah'ın Meydanı'' olarak anılırken İran'da çoğunlukla İmam Meydanı olarak bilinir.Zayende Nehri boyunca yürüyüşler yaparız. Şehrin gecesini Zayende Nehri kıyısında yaşayacağız. 33 Gözlü Köprü ( kemerli ) , Hacı Köprüsü , Allahverdi Han Köprüsü veya yaygın adıyla Si-o-se Pol, İran'ın İsfahan kentinde bulunan bir kemer köprüdür. Köprü, İsfahan'daki 11 köprüden biri olup. 297.76 metre uzunluğu ile Zayenderud'un en uzun köprüsüdür .Yerel bir lokantada alacağımız akşam yemeği sonrası İsfahan da konaklama yapmak üzere otelimize geçeriz.
* İsfahan’da Akşam Konaklama : Piroozy 5* Otel.
Kahvaltı : Tur ücretine dahil, otelde açık büfe olarak sunuluyor.
Öğlen yemeği : Kaşan’da serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Akşam yemeği : İsfahan’da serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Rota : Tahran - Kum ( 110 km ) Kum - Kaşan ( 220 km ) Kaşan - Abyene köyü ( 35 km ) Abyene köyü - İsfahan merkez ( 150 km )
Toplam Kat Edilecek Mesafe : 515 km
6. GÜN : 07 EKİM 2023
İSFAHAN – ÇEHEL ( 40 ) SÜTUN SARAYI – MESCİD - İ CUMA - NAKŞ - I CİHAN MEYDANI
Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası tam gün sabah saatlerinden başlayarak İsfahan’ı gezmeye devam ederiz. ilk durağımız İsfahan'ın kalbi olarak anılan Çehel Sütun Sarayı; Safevi şahı I. Abbas tarafından içine Çehel Sütün'u da ( 40 ayaklı ) alan geniş bir saray ve botanik bahçeler kompleksinin bir parçası olarak inşa ettirilmiştir. Aynı zamanda şahın eğlencesi ve kabul törenlerinde kullanılmak amacıyla yaptırılmıştır..Çehel Sarayı gezimizin ardından yerel bir lokantada öğle yemeği. Öğleden sonra İsfahan’da göreceğimiz yerler arasında Naki Cihan Meydanı gezisi. Meydanda Safavilerden kalma Ali Kapı Sarayı ve Şeyh Lütfullah veya Sah Camilerini görür ve fotoğraflamak için mola veririz. Fotoğraf molamızın ardından yine Unesco'nun dünya miraslar listesinde bulunan Mescid-i Cuma'yı ziyaret ederiz. Mescid-i Cuma Pers mimarisinde en uzun minareli olarak inşa edilen yapılardan biridir. Dünyanın en büyük avlusu Nagş-e Cehan Meydanı’nda, Kapalıçarşı’da ziyaret ettikten sonra, Güvercin Kalesi, Ermeni Mahallesi , Vank kilisesi , İsfahan’ın meşhur Müzik Müzesi’ni, Çaharbağ Mesire Alanı, Selçuklu dönemi şah eseri İsfahan Cuma Camisi , Abbasi Kervansarayı , Azadi Çayhanesi,4 Bahçeli Cad, Salanan Minareler, 8 cennet sarayı, ve Charbagh Caddesi vakit yettiğince görülecek yerler arasındadır.Tarihi Kapalı Çarşı’da verilecek serbest zamanda; İran halıları hakkında bilgi alabileceğiniz halı mağazasına gideriz. Acem halısı olarak da bilinen İran halıları, dünyada kabul gören en kıymetli halılardandır. Birçok farklı yöre ve dönemlerde dokunmuş İran halıları mevcuttur. ( Kashan, Tebriz, Isfahan ve Heriz ). Alışveriş için vereceğimzi serbest zaman sonrası akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçeriz .
* İsfahan’da Akşam Konaklama : Piroozy 5* Otel.
Kahvaltı : Tur ücretine dahil, otelde açık büfe olarak sunuluyor.
Öğlen yemeği : Kaşan’da serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Akşam yemeği : İsfahan’da serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Rota : Tahran - Kum ( 110 km ) Kum - Kaşan ( 220 km ) Kaşan - Abyene köyü ( 35 km ) Abyene köyü - İsfahan merkez ( 150 km )
Toplam Kat Edilecek Mesafe : 515 km
7. GÜN : 08 EKİM 2023
MEYBOD KENTİ – YEZD – RÜZGAR KULELERİ – ESKİ ŞEHİR – DEVLET ABADBAHÇESİSabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizi tamamlayarak,.Yezd’e Hareket ederiz. İsfahan Yezd 310 km. 4 saat. Yolculuğumuz sırasında İslam öncesi döneme ait önemli eserlerin bulunduğu Meybod Kenti’ni ziyaret ederiz. Burası dünyanın en eski şehirlerinden kabul edilmektedir.Meybud panoramik gezide; Narin Kalesi, Güvercin Kulesi , Su sarnıcı ve tarihi Meydud Kervansarayı’gezisinden sonra Yezd de hareket ederiz. Öğlen yemeği sonrası Yezd’ de eski çağlarda buzdolabı olarak kullanılan Kerpiç Evleri ziyaret ederiz. Dar sokakları, binaları ve türbeleri ile sizlere İran kültürünü en güzel şekli ile yansıtacak olan bu şehri ziyaretimiz sonrasında yolculuğumuza devam ederiz. Yezd’de yapacağımız panoramik şehir turunda ise Emir Çakmak Meydanı, Mescid-i Cuma Camisi, eski mahalleleri ve rüzgar kulelerini, Değme Mezarı ( Sessizlik Kuleleri ) Ateş Tapınağı ,Saat Vakit Mahlesi Meydani ve Fehadan Mahallesi vakit yettiğince görülecek yerler arasındadır. Unesco’nun da dünya miraslar listesine aldığı Devlet-Abad Bahçesi Gezisinden sonra alışveriş için serbest zaman verir ardından akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçeriz.
* Yezd’de Akşam Konaklama : Arg 5* Otel.
Kahvaltı : Tur ücretine dahil, otelde açık büfe olarak sunuluyor.
Öğlen yemeği : Meybod'da serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Akşam yemeği : Yezd’de serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Rota : İsfahan - Yezd ( 310 km )
Toplam Kat Edilecek Mesafe : 310 km - 4 saat
8. GÜN : 09 EKİM 2023
YEZD – ATEŞ TAPINAĞI – PASARGARD ANTİK KENT – KUROŞ'UN MEZARI – ABARKUH – NAKŞ - I RÜSTEM – PERSEPOLİS
Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası çıkış işlemlerimizi tamamlayarak, Yezd’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Yezd'in mahallelerinde yürüyüş yaparız. Dünyanın en büyük kerpiç kentlerinden olan Yezd’de yapacağımız şehir turunda; halen faal olarak ibadet edilen Ataş Behram Zerdüşt Tapınağını gezeriz. Zerdüşt dininin en önemli ibadet yerlerinden biri olan Ateş Tapınağı’nda 1500 yılı aşkın süredir yanan bir ateş bulunmaktadır. Yezd’den ayrılarak Şiraz’a doğru yola çıkarız.( 440 Km ) 5 saat. UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ'ndeki Pasargard Antik Kentine geçeriz.Pers İmparatorluğu’nun kurucusu Kuroş’un mezarının görülmesi sonrası yerel bir lokantada Öğle yemeğimizi alırız. İran’ın En Önemli Tarihi yeri olan Perse polis'e hareket ederiz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Persepolis ( That I Cemşid ) antik kenti ;uygarlığının başlıca eserlerinden biridir. Nakş - ı Rüstem gezisi. İran'da bir arkeolojik yer Nakş-ı Rüstem, İran'ın Fars eyâletinde bulunan Persepolis'ten 12 km kuzeybatıda bulunan bir arkeolojik sitedir. Fars mitolojisi kahramanı Rüstem'i tasvir ettiği düşünülen, anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebebiyle Nakş-ı Rüstem 'Rüstem'in Resmi'denilmiştir. Çarpıcı kabartmalar ve mezar kalıntıları arasında gezinirken geçmiş yaşamların izlerine tanık olacağız. Akşam yemeği konaklama Şiraz'da.
* Şiraz’da Akşam Konaklama : Elyess 4* Otel.
Kahvaltı : Tur ücretine dahil, otelde açık büfe olarak sunuluyor.
Öğlen yemeği : Kuroş’da serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Akşam yemeği : Şiraz’da serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Rota : Yezd - Şiraz ( 440 km )
Toplam Kat Edilecek Mesafe : 440 km
9. GÜN : 10 EKİM 2023
ŞİRAZ – EREM BAHÇESİ – HAFİZ – ŞİRAZİ & SADİ TÜRBELERİ – KERİM HAN
Sabah Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası tam gün; Güllerin, şairlerin ve aşkın şehri Şiraz’ı dolaşacağız. Unesco ‘nün Dünya miraslar listesinde de olam Erem Bahçesi Gezisi. Bir zamanların saltanat kenti Şiraz ; Hafız’ın, Sadi’nin, Hacı Kirmani’nin şehridir. Alacağımız öğle yemeği sonrası; Kerim Han Keles’iyle birlikte, zengin çarşısı, Saray’ı Müşir bedesteni, Vekil Sarayı, renkli cam bezemeleriyle Naser al Molk Camii, Şii geleneğinde büyük bir yeri olan Ali – Ibn Türbesi, Kuran Kapısı , İran ünlü şairi Hafız Şiraz-i’nin ,Sadi Türbesini ve Sivil mimari örneği olan Narencistan’ı vakit yettiğince görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği ve konaklama Şiraz'da.
* Şiraz’da Akşam Konaklama : Elyess 4* Otel.
Kahvaltı : Tur ücretine dahil, otelde açık büfe olarak sunuluyor.
Öğlen yemeği : Şiraz’da serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Akşam yemeği : Şiraz’da serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Rota : Şiraz Merkez ( 20 km )
Toplam Kat Edilecek Mesafe : 20 km
10. GÜN : 11 EKİM 2023 ÇARŞAMBA
ŞİRAZ – TEBRİZ – HOY – RAZİ ( KAPIKÖY ) SINIR KAPISI - VAN
Sabah erken otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Türkiye’ye Dönüş için çıkış işlemlerimizi tamamlarız. Şiraz Havalimanına transfer. Saat 09.15'de Tebriz’e uçarız. Tebriz’de Hava alanında bizi karşılayacak aracımızla Van’a doğru hareket ederiz. ( 305 km ) 5 Saat .Hoy Razi ( Kapı köy ) sınır Kapısında giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra saat 18.00 civarı Van bölgesine geçerek konaklama yapacağımız otele geçeriz.
Kahvaltı : Tur ücretine dahil, otelde açık büfe olarak sunuluyor.
Öğlen yemeği : Van'da serbest olarak alınıyor. ( Ekstra )
Akşam yemeği : Van’da serbest olarak alınıyor. (Dahil )
Rota : Şiraz – Tebriz Uçakla ( 1.30 dk ) – Tebriz – Hoy – Razi ( Kapıköy ) sınır Kapısı ( 215 km ) Kapıköy sınır kapısı – Van ( 90 km ) – Tebriz – Van ( 305 km ) 5 saat.
Toplam Kat Edilecek Mesafe : 305 km
11.GÜN : 12 EKİM 2023 PERŞEMBE
Otelde alacağımız kahvaltı sonrası havalimanı'na geçerek sabah 11.00 uçağı ile Antalya'ya dönüş için uçarız.
TUR ÜCRETİNE DÂHİL OLANLAR :
ANTALYA - VAN / VAN - ANTALYA UÇAK BİLETİ
2 GECE VAN AKŞAM YEMEĞİ DAHİL KONAKLAMA
8 gece 4* 5* yıldızlı ve butik otellerde konaklama ( Oda Kahvaltı )
Araçla tüm transferler ve ulaşım hizmetleri ( kişi sayısına bağlı olarak )
Tur süresince acente ikramlarımız rehber eşliğinde
Rehberlik hizmeti ( türkçe )
Seyahat sigortası
İç hat uçuş bedeli 2 adet ( Tebriz – Tahran / Şiraz – Tebriz )
TUR ÜCRETİNE DÂHİL OLMAYANLAR :
İRAN TURUNDA *Öğle ve akşam yemekleri
*Müze ve ören yeri giriş ücretleri
*Yurtdışı çıkış harç pulu
10 GECE KONAKLAMALI 11 GÜN .
Covit güvenceli sigorta bedeli 65 yaşa kadar 20 eur 65 yaş üstü 38 eur

Değerlendirmeler

Henüz Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

  • Kalite
  • Lokasyon
  • Olanaklar
  • Servisler
  • Ücret

Tur Bilgileri

Tur Kapasitesi

30

Yaş Sınırı

18

Tur Lokasyonu

Fırsatlar

DOĞU EKSPRESİ TURU

DOĞU EKSPRESİ TURU

0.00 
DUBAİ TURU

DUBAİ TURU

0.00 
GAP TURU

GAP TURU

0.00